Így spórolj meg több órányi excel bogarászást az adattárházakkal

Rengeteg online eszköz létezik arra, hogy kielégítse az üzleti élet azonnali információ éhségét. Itt most olyan komplex rendszerekre gondolunk, mint például az adattárházak. Hogy pontosan miért és hogyan, azt az alábbi cikkből megtudhatod.

Már maga a jelenség is összetett és hatalmas szaktudás kell a létrehozásához, programozásához és áttekintéséhez. A használata mégis megtanulható és egy jó szakértő segítségével felhasználóbarát módon alkalmazható. Ha például szükséged van egy gyors összehasonlításra a cég alkalmazottainak fluktuációjáról tíz évre visszamenőleg, egy jól felépített adattárház segítségével gyorsan generálhatsz magadnak egy könnyen és gyorsan áttekinthető BI reportot.

Az adattárházak azért alakultak ki, mert a legtöbb cég, így nyilván a tiéd is, adatvezérelten szeretne működni. Nem egy homályos elvre vagy jó megérzésre alapozott rendszer szerint akarnak üzleti tervet készíteni és döntést hozni, hanem a piacot, a potenciális ügyfeleket, a belső erőforrásokat, a lehetséges és kiépítendő infrastruktúrát gondosan felmérve, a lehető legpontosabb adatok birtokában.  

Fejlesztésbe, bővítésbe sem úgy szeretnél belevágni, hogy nálad biztos minden munkatárs remekül érzi magát, ezért majd az új munkaerő is boldogulni fog. Ehelyett felméred, milyen volt a fluktuáció a cégednél az elmúlt 5-10 évben, reportot kérsz arról, hogy a gondosan vezetett exit interjúk alapján mi volt a távozások legáltalánosabb oka, ezen elgondolkodsz, majd megalapozott döntést hozol a további toborzással kapcsolatban.

Ugye? 

Mert ha nem így teszel, akkor óriásit kockáztatsz. A konkurenciád ugyanis valószínűleg épp most állíttat be BI report készítésére egy szervernyi adattárházat.

Ha most arra gondolsz, hogy talán neked is ezt kellene tenni, de fogalmad sincs, miről van szó, akkor olvass tovább. A következő kérdésekre fogsz választ kapni:

  • Hogyan csoportosíthatsz át magadnak időt az adatgyűjtés és összegzésről a döntéshozatalra? 
  • Hogyan segít neked a BI report a gyors, mégis megalapozott döntésben? 
  • Hogyan válhatsz mindezek segítségével adatvezérelt szuperhatalommá?

A cégednek naponta keletkeznek olyan adatai, amelyek segíthetnek neked okosabban tervezni a jövőt. Ez így van akkor is, ha szolgáltató vagy, akkor is, ha valamilyen terméket gyártasz. Azonban, ha ezeket az adatokat különböző helyeken tárolod, mégis több folyamatban, több csapatnak is fel kell őket használnia, akkor elképesztően sok munkája lesz velük a kollégáidnak. 

Mondunk konkrét példákat. 

A HR-nek rendszeres időközönként szüksége van egy olyan reportra, amely alapján elemezheti a fluktuációt, a túlórák számát, a bérköltséget. Adott esetben a vezetőség átnézheti a bónusz rendszer alapját képező KPI-okat, stb. Ha ehhez nincs egy egységes struktúra alapján felépített háttér adatbázis, akkor a folyamat végtelen táblázatböngészést követel.  

Azonban, ha adattárházzal dolgozol, mindenkinek leegyszerűsödik a munkája. Persze szükséged lesz egy szakértőre, aki a megfelelő módon készíti elő az adatokat és létrehozza a struktúrát. Ezek után már könnyű lesz megtanítani adott kollégának a használatot. A fenti példánál maradva, a HR-es munkatárs tudni fogja, hogy csak ahhoz az adatszigethez fér hozzá, amelyikkel dolgoznia kell. Ki kell választania, melyik adatcsoporttal akar dolgozni, pontosan milyen reportra van szüksége, és kész. Ez az elkülönített, titkos kezelés rettentően fontos egy olyan korban, amikor az információ maga a versenyelőny. 

A fenti példa alapján az adattárházzal való munka segíti a HR-t a trendek azonosításában, ezáltal pedig a hatékonyabb munkaerő-gazdálkodásban. 

Ugyanez a metódus működik a nemzetközi könyvelés esetében is. 

Például, ha a céged több országban van jelen és több különböző adózási szabályozásnak kell megfelelnie, akkor eltérő rendszerek mentén érkeznek be a pénzügyi adatok. További számos munkaóra ezek alapján reportokat, bevallásokat készíteni, nem is beszélve az adótanácsadási feladatokról. Az adattárház segíthet egy központi helyen tárolni a különböző országokból származó pénzügyi adatokat és automatizáltan alkalmazni a megfelelő valutakonverziókat, helyi szabályokat. Szükség esetén adatokat is konszolidálhatsz, ezzel pedig egy jól értelmezhető standard riportot generálhatsz a különböző országokból érkező adatokból. 

(Természetesen szükséged van egy szoftverre, amelyik dolgozik az adatokból, de ez bármelyik cégmenedzsment program lehet.) 

A múlt fontos dolog, tanulni lehet belőle. Vagyis tervezhetsz a jövővel. 

Ha van egy jól felépített és programozott adattárházad, akkor az annak alapján készített BI reportokkal előrejelzéseket készíthetsz. Prediktív analitika révén felhasználhatod például cashflow előrejelzésekre vagy a cég várható munkaerő-igényének meghatározására. 

A fent felsorolt példák valójában két nagyon fontos előnyét domborítják ki az adattárházaknak és a BI reportoknak.

  1. Időhatékony. Attól függően, hány adatszigethez van hozzáférésed, kiválasztod azt, amelyikkel dolgoznod kell, a többit elvégzi a szakértőd és a riport készítésre alkalmas szoftver. 
  1. Minden elemében támogatja a tervezhetőséget. Ha az adattárházad mindig naprakész (olyan is van, amelyik „órakész”), akkor a BI reportokkal, a múlt tanulságai alapján, időben tudsz reagálni a jövő kihívásaira.

Ez csak egy rövid összefoglaló volt arról, mi mindenre lehetsz képes, ha a megfelelő adatstruktúra áll rendelkezésedre. Ha ennél is többet szeretnél tudni az adattárházak és a BI reportok előnyeiről – vagy akár szeretnél te is velük dolgoznikeress minket bátran! Mindenben segítünk! 

Kapcsolat:

Tamás Kovács
MD Hungary,
Partner


Kapcsolódó tartalom