Bérszámfejtést érintő változások a 2025. évi megszavazott adócsomag alapján
12/2024
- Rita Rudrich
Az Szja törvény módosítása alapján 2025-től két lépcsőben emelkedik a családi kedvezmény összege.
Az első módosítás értelmében 2025 júliusától kedvezményezett eltartottanként és jogosultsági hónaponként a családi kedvezmény összege:
- Egy eltartott esetén: 66 670 Ft helyett 100 000 Ft jogosultsági hónaponként.
- Kettő eltartott esetén: 133 330 Ft helyett 200 000 Ft.
- Három vagy több eltartott esetén: 220 000 Ft helyett 330 000 Ft.
2026. január 1-től a családi kedvezmény tovább emelkedik az alábbiak szerint:
- Egy eltartott esetén: 100 000 Ft helyett 133 340 Ft jogosultsági hónaponként.
- Kettő eltartott esetén: 200 000 Ft helyett 266 660 Ft.
- Három vagy több eltartott esetén: 330 000 Ft helyett 440 000 Ft.
Összefoglalva:
Családi kedvezmény minden olyan kedvezményezett eltartott után, aki a családok támogatásáról szóló törvény szerint tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos személynek minősül Jogosultsági hónaponként és kedvezményezett eltartottanként 66 670 forinttal növelt összegben vehető igénybe jelenleg, ez is két lépcsőben emelkedik, 2025. júliustól 100 000 Ft-tal, 2026. januártól 100 000 Ft helyett 133 340 Ft-tal növelt összegben érvényesíthető.
Béren kívüli juttatások terén több új lehetőség és szabály jelent meg a Széchenyi Pihenő Kártyára (SZÉP Kártya) vonatkozóan:
Béren kívüli juttatásnak minősül a munkáltató által a munkavállalónak juttatott, az adóévben a Széchenyi Pihenő Kártya juttatás céljából nyitott korlátozott rendeltetésű fizetési számlájára utalt, a Széchenyi Pihenő Kártya kibocsátásának és felhasználásának szabályairól szóló kormányrendeletben meghatározott
- szálláshely-szolgáltatásra,
- melegkonyhás vendéglátóhelyeken (ideértve a munkahelyi étkeztetést is) étkezési szolgáltatásra,
- a szabadidő-eltöltést, a rekreációt, az egészségmegőrzést szolgáló szolgáltatásra
- 2025. évben lakásfelújításra
felhasználható, a jogszabály szerinti éves rekreációs keretösszeget – több juttatótól származóan együttvéve sem – meg nem haladó mértékű támogatás.
A rekreációs keretösszeget meghaladó mértékű juttatás már egyes meghatározott juttatásként lesz adóköteles, ez esetben az adóteher mértéke 33,04%.
Lakásfelújítás támogatás mértéke:
A 2025. január 1-jén a számlán lévő és a számlára 2025. év folyamán utalt munkáltatói támogatás összegének 50 százaléka erejéig a SZÉP Kártya a 2025. évben a lakásfelújításra fordított kiadásokra is felhasználható.
Aktív Magyarok alkeret:
Új alszámla jelenik meg a SZÉP Kártyán, amely az aktív életmód elősegítésére nyújt támogatást. Ennek maximális összege külön keretként kerül meghatározásra, melynek összege évi 120 ezer forint, ha a munkavállaló munkaviszonya egész évben fennáll. A juttatás összege a jogviszonyban töltött napokkal arányos, ha a munkavállaló munkaviszonya csak az év egy részében áll fenn. Ha a magánszemély munkaviszonya a magánszemély halála miatt szűnik meg, akkor nem kell arányosítani.
Fiatalok lakhatási támogatása:
Béren kívüli juttatásként 28 százalékos adóteherrel a munkáltató 35 év alatti munkavállalóknak lakhatási támogatást biztosíthat évi 1,8 millió forintértékben. Ez felhasználható bérleti díjra vagy lakáscélú hitel törlesztésére. Ha a jogviszony az év egy részében áll fenn, akkor az 1 millió 800 ezer forintnak a jogviszonyban töltött napokkal arányos összege.
Életkorhoz kötött szabályozás szerint az 1 millió 800 ezer forintnak annyiszor egytizenketted része adható béren kívüli juttatásként, ahány hónapban a munkavállaló még 35 év alatti életkorban van, azzal, hogy utoljára azt a hónapot kell figyelembe venni, amelyben a munkavállaló a 35. életévét betölti.
A juttatást nem kell arányosítani, tehát évi 1 millió 800 ezer forint lehet, ha a magánszemély munkaviszonya a magánszemély halála miatt szűnik meg.
Diákhitel támogatás
Változás az adómentes bevételek tekintetében, hogy az Szja törvény 2025-től tartalmazza a diákhitel adómentes támogatását. A hallgatói hitelrendszerről szóló kormányrendelet szerint a kötött felhasználású Diákhitel II. konstrukció havi törlesztő részleteinek megfizetéséhez és akár a hitel visszafizetéséhez (előtörlesztés) adott munkáltatói juttatás is adómentes. A jogszabály értékhatár korlátozást nem tartalmaz.
Állatkerti belépő adómentesen:
Az állatkertek látogatószámának növelése és a potenciális látogatók ösztönzése érdekében bekerült az adómentes juttatások közé az állatkerti belépőjegy.
A juttatás adómentes a minimálbért meg nem haladó értékben, feltéve, hogy a belépőjegy, bérlet – a magánszemélynek ki nem osztott (nem juttatott) belépőjegyek, bérletek visszaváltása kivételével – nem visszaváltható, továbbá azzal, hogy nem adómentes az említett juttatásokra szóló utalvány.
Munka törvénykönyvét érintő változások:
Az apasági szabadság
Az apasági szabadság igénybevételére vonatkozó időtartam kibővül négy hónapra, így 2025-től a két hónap helyett:
„Az apa gyermeke születése esetén legkésőbb a gyermeke születését követő, vagy gyermek örökbefogadása esetén legkésőbb az örökbefogadást engedélyező határozat véglegessé válását követő negyedik hónap végéig tíz munkanap szabadságra (a továbbiakban: apasági szabadság) jogosult, amelyet kérésének megfelelő időpontban, legfeljebb két részletben kell kiadni. Az apasági szabadságra a munkavállaló akkor is jogosult, ha a gyermeke halva születik, vagy meghal.”
Munkaszüneti napi rendkívüli munkavégzés pótléka:
A jogszabály egyértelműsíti, konkrétan meghatározza munkaszüneti napra elrendelt rendkívüli munkaidőben történő munkavégzés esetén a munkavállalót megillető bérpótlék mértékét, amely 100 százalék.
Ha kíváncsi vagy, milyen egyéb változásokhoz kell alkalmazkodni 2025-ben, keress minket bátran, és mi igyekszünk mindenre válaszolni.