Behajthatatlan követelések áfa visszaigénylése
03/2020
- Andrea Bodnár
A 2020 január 1-én életbe lépett adójogszabály változásoknak köszönhetően idéntől Magyarországon is lehetőség nyílik a behajthatatlan követelések áfájának visszaigénylésére. A közelmúltban kihirdetett Európai Bírósági ítéletek hatására lépéskényszerbe került a jogszabályalkotó, így január 1-étől az ÁFA törvény tételesen tartalmazza a visszaigénylés feltételeit.
Az EU-s hozzáadottértékadóról szóló irányelv (2006/112/EK) kimondja, hogy teljes vagy részleges nemfizetés esetén az adóalap csökkenthető, az adózó, a részére nem teljesített kifizetések után nem minden esetben köteles az adót megfizetni. Az irányelv ugyan eltérési lehetőséget biztosít a tagállamoknak teljes vagy részleges nemfizetés esetére előírt utólagos adóalapcsökkentési kötelezettségtől, a di Maura ügyben hozott 2017 év végi EU Bírósági ítélet (C246/16) világossá tette, hogy a tagállamoknak lehetővé kell tenniük az adóalap utólagos csökkentését.
A feltételek kidolgozását az EU a tagországokra bízza, így többek között a behajthatatlanság fogalma és bizonyosságának megállapítása a helyi jogszabályalkotók feladata. A behajthatatlanság fogalmát az ÁFA törvény tételesen ismerteti, lényegében csak akkor engedi az ÁFA levonásba helyezését, ha a behajthatatlanság bizonyos, a követelés nyilvánvalóan nem fog megtérülni. Ezzel szemben az elmúlt években az EU Bíróság olyan esetekben is az adózó javára döntött, ahol csak ésszerűen valószínűsíteni lehetett a teljes vagy részleges nemfizetést.
A magyar szabályozás több tekintetben is jóval szigorúbb feltételeket szabott. Csak abban az esetben van mód az adóalap csökkentésre, ha a szóban forgó követelés termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás alapján keletkezett, és a számlabefogadó is adószámmal rendelkező adóalany. További feltétel, hogy csak a 2015. december 31. utáni teljesítésű követelések adója helyezhető levonásba. Ez utóbbi feltétel ugyancsak ellentmond az utóbbi évek EU Bírósági gyakorlatának, hiszen néhány olyan esetben is pozitív döntés született, melyben a követelés akár már az elévülési időn is túl volt.
A magyar szabályozás tehát szigorú feltételrendszert szabott az adózóknak, de a behajthatatlan követelések megfelelő dokumentálása esetén nem lehetetlen az ÁFA levonásba helyezése. A szabályok részletes ismerete mellett érdemes felülvizsgálni a fennálló követeléseket és mérlegelni egy esetleges önellenőrzés lehetőségét.
Hasznosnak találta a cikket? Regisztráljon és értesüljön mindig időben a könyvelés, bérszámfejtés és adózás aktualitásairól!
Kapcsolat:
