Minden, amit a külfödli áfa visszaigénylésről tudni kell
09/2024
- Andrea Bodnár
A belföldi adóalanyok számára az idei évben is adott a lehetőség, hogy a külföldön, az EU más tagállamaiban vagy néhány elismert harmadik országban, amellyel viszonosság áll fenn vagy nemzetközi szerződés erre lehetőséget biztosít – jogszerűen áthárított áfát visszaigényeljék. Ez a folyamat ugyan nem bonyolult, de hosszadalmas, ezért sok vállalkozás elretten az adminisztratív terhektől.
Az áfa visszaigénylésére akkor van lehetőség, ha a magyar vállalkozásoknak nincs állandó telephelye a visszatérítés országában és ha a tevékenységük áfa levonására jogosítja őket. A visszaigénylés különböző esetekben kezdeményezhető, például külföldi kiküldetések során felmerülő szállásdíj, rövidtávú autóbérlés, vagy áruszállításhoz kapcsolódó üzemanyag- és úthasználati díjak esetében.
Az eljárás során a magyar adóalanyok elektronikus úton, a NAV által rendszeresített nyomtatványok segítségével nyújthatják be kérelmeiket. A NAV formai vizsgálatot végez és továbbítja a kérelmet az érintett ország illetékes hatóságához, amely négy hónapon belül dönt. Ha a kérelmet jóváhagyják, az összeget a megadott bankszámlaszámra visszatérítik. Az EU-n kívüli országokban a visszaigénylési eljárások nehezebbek, mivel az egyes országok különböző szabályokat és nyomtatványokat használnak.
Fontos megjegyezni, hogy az áfa visszaigénylése csak akkor jogszerű, ha a számla tartalma megfelel a visszatérítés államának szabályainak. Az áfa visszaigénylésére nincs szankció, ha a kérelem elutasításra kerül, azonban az adóalanynak érdemes körültekintően eljárnia. Az eljárás egyes lépései és feltételei országonként eltérhetnek, ezért javasolt külső szakértő bevonása is.
Pontokba szedve:
1. Áfa visszaigénylés lehetősége:
- Belföldi adóalanyok visszaigényelhetik a külföldön áthárított áfát az EU más tagállamaiból és néhány harmadik országból.
- Az áfa visszaigénylés feltételei országonként eltérnek.
2. Visszaigénylés feltételei:
- A vállalkozásnak nincs állandó telephelye a visszatérítés országában.
- Magyarországon kizárólag olyan, belföldön gazdasági céllal letelepedett áfaalanyok nyújthatják be a kérelmeiket, akiket áfalevonási jog illet meg.
3. Kérelem benyújtásának folyamata:
- A magyar adóalanyok a közösség más tagállamából történő visszaigénylési kérelmüket elektronikus úton, a 24ELEKAFA jelű nyomtatványon keresztül nyújthatják be a NAV-hoz.
- A NAV a kérelmeken formai vizsgálatot végez, illetve ellenőrzi a kérelmező adóalanyi státuszát, majd érdemi vizsgálat nélkül, 15 napon belül továbbítja a kérelmet az illetékes külföldi hatóságnak.
- A külföldi hatóság a beérkezéstől számított négy hónapon belül dönt a kérelem jóváhagyásáról vagy elutasításáról.
4. Harmadik országokból történő áfa visszaigénylés sajátosságai:
- Az EU-n kívüli országokban (Egyesült Királyság, Norvég Királyság, Svájc, Törökország, Szerb Köztársaság és Liechtenstein) a visszaigénylési eljárás nehezebb az eltérő szabályok és az eltérő nyomtatványok miatt.
- Az Egyesült Királyságból történő áfa visszaigénylés alapvetően papír alapon nyújtható be, de előzetes regisztrációt követően elektronikus benyújtásra is van lehetőség.
5. Kérelem benyújtásának időszaka és küszöbértékei:
- A kérelmek benyújtási határideje jogvesztő, például a 2023-as évre vonatkozó kérelmeket legkésőbb 2024. szeptember 30-ig lehet benyújtani.
- Az éves időszaktól gyakoribb kérelmek időszaka tagállamonként eltérő, de a visszatérítés időszaka három hónapnál nem lehet kevesebb és az egy évet nem haladhatja meg.
- Az EU más tagállamából történő visszaigénylés áfaösszege nem lehet kevesebb éves visszaigénylés esetén 50 eurónál, illetve az 50 eurónak megfelelő, a visszatérítés tagállamának nemzeti pénznemre átváltott összegénél.
- Ha a visszatérítési kérelem egy naptári évnél rövidebb, de a három hónapot eléri a visszatérítés időintervalluma, akkor a visszatérítés összege nem lehet kevesebb 400 eurónál vagy ezzel egyenértékű nemzeti pénznemben kifejezett összegnél.
6. Speciális eset:
- Az Egyesült Királyság esetén a visszatérítés éves időszaka július 1-től a következő naptári év június 30-ig tart és a kérelem benyújtására legkésőbb az éves időszak lejártát követő 6 hónapon belül, azaz december 31-ig van lehetőség.Az éves időperiódustól rövidebb időtartamra vonatkozóan is van lehetőség visszaigénylésre, de a visszaigénylés időtartama minimum 3 hónap lehet. Az éves kérelem esetén a visszaigényelt áfa összegének küszöbértéke 16GBP, míg ennél rövidebb időtartam esetén 130 GBP.
7. Kérelmezhető ügyletek:
- Csak jogszerűen felszámított áfa igényelhető vissza.
- Tipikus visszaigényelhető esetek: külföldi szállás, rövidtávú autóbérlés, üzemanyag- és úthasználati díjak.
- Ha a vállalkozás a végzett tevékenysége alapján csak részben jogosult az adólevonásra, akkor a kérelemben fel kell tüntetni a levonási hányadost. Amennyiben a levonási hányad utólag módosul, a módosítást a kiigazítással érintett időszakot követő naptári évben benyújtott adó-visszatérítési kérelemben, vagy önállóan, az állami adóhatósághoz előterjesztett kiigazítási nyilatkozatban (24ELEKAFA_KIIGNYIL) érvényesítheti.
8. Adminisztratív terhek:
- A külföldi áfa visszatérítésnek adókockázata nincs. Amennyiben a kérelem hibás, vagy a kérelmező a visszatérítésre nem jogosult, akkor az illetékes adóhatóság a kérelmet elutasítja.
- Az áfa visszaigénylése adminisztratív terhet jelenthet, azonban szankcióval nem jár, ha a kérelmet elutasítják.
- Külső szakértő bevonása javasolt a folyamat megkönnyítése érdekében.
Kérdése van vagy segítségre van szüksége a szükséges jogszabályok alkalmazásához? Keressen minket bátran!